PAVLA PRÖLLOVÁ: JUDO JE VÍC NEŽ SPORT – CESTA K SÍLE, DISCIPLÍNĚ A SEBEDŮVĚŘE

25.09.2024

Tentokrát jsem pozvala na rozhovor hlavní trenérku Judo Beskydy, Pavlu Pröllovou. Nositelku Mistrovského stupně V. dan, zkušební komisařku, 20násobnou mistryni České republiky, 2násobnou policejní mistryni Evropy, mistryni Evropy Masters a držitelku bronzové medaile ze Světové olympiády policejních a hasičských sborů. Pavla Pröllová byla vyhlášena trenérkou roku Moravskoslezského kraje a oceněna ministrem vnitra i policejním prezidentem.


Máte vztah ke sportu odjakživa?

Ano, sportuji celý život. Nejprve jsem začala s plaváním, ale bylo to velmi náročné, jednostranné a pro mě i nezáživné. Postupně jsem se dostala k judu, protože jsem chtěla být silná, nejsilnější a hlavně porazit kluky. U juda jsem nakonec zůstala celý život.

Jak jste se dostala právě k judu?

Mám staršího bratra, který mě pořád bil, a já jsem chtěla být silnější než on. Začala jsem se proto zajímat o nějaký sportovní kroužek. Tehdy ale nebyl tak široký výběr jako dnes, nakonec jsem však našla oddíl juda v Baníku Ostrava, kde jsem začala trénovat.

Podělte se s námi o vaše největší úspěchy, kterých jste dosáhla…

Musíme se vrátit do minulosti… Tím, že jsem policistka, jsem dosáhla velkých úspěchů na policejních mistrovstvích Evropy, mistrovstvích světa a také na Olympiádě ozbrojených složek. Jsem za tyto úspěchy opravdu vděčná!

Jak vznikla myšlenka, že byste mohla sama děti učit judo?

Když jsem měla vlastní děti, chtěla jsem, aby se věnovaly nějakému sportu. Bylo ale málo trenérů, takže mě napadlo, že bych se mohla stát trenérkou sama a spojit to se sportem, který jsem milovala. V roce 1996 jsem založila vlastní oddíl Judo Beskydy a od té doby ho postupně budujeme. Dnes už na tom pracujeme téměř 30 let.

3. místo SPH na Abú Dhabí
3. místo SPH na Abú Dhabí

Co Judo Beskydy nabízí?

Máme několik základen pod Beskydami. Momentálně máme 668 dětí na jedenácti základnách a právě rozjíždíme další dvě.

Věnujete se pouze dětem?

Ne, pořádáme také kurzy sebeobrany pro ženy a například jógu, takže naše nabídka je určena i dospělým.

Je velký zájem o kurzy sebeobrany mezi ženami?

Ano, ženy mají o kurzy zájem, ale když přijde sezóna sběru jarních plodin, zájem trochu opadne. (smích) V zimě jsou tyto kurzy velmi populární, v létě už o něco méně.

Opravdu se může žena ubránit útočníkovi, který je daleko těžší a silnější?

Judo je o využití síly soupeře. Když máte správně natrénovaný trik, funguje to výborně. Nemusíte být silná, stačí být rychlá a vědět, co dělat.

Dorostenecká liga
Dorostenecká liga

V kolika letech je nejlepší začít s judem?

Máme osvědčený koncept babyjuda pro děti ve věku tří až čtyř let, kde se zaměřujeme na všestranný rozvoj. UNESCO vyhlásilo judo za nejvhodnější sport pro malé děti. Po základní přípravě se děti ve věku šesti let začínají učit pády a samotné techniky juda.

Je judo nebezpečný sport?

Judo rozhodně nepatří mezi nebezpečné sporty. Samozřejmě, u vrcholového sportu může dojít ke zranění, protože tělo je opotřebované, ale celkově je judo bezpečné.

Mohou se nadané děti účastnit soutěží? Kam až mohou dojít?

V našem oddíle jsme schopni vychovat medailisty z mistrovství republiky a dokonce máme i registrované starty na Mistrovství Evropy. Ty nejlepší po základní škole posíláme do specializovaných sportovních středisek v Olomouci a Ostravě.

Mohou děti použít techniky, které se naučily, při sebeobraně?

Ano, pokud jde o sebeobranu, určitě mohou využít naučené dovednosti. Jinak se však prát nesmějí, například se spolužáky ve škole, to je samozřejmě zakázané.

Co by měli rodiče vědět, když jejich děti začínají s judem?

Rodiče by měli vědět, že judo je zodpovědnost. Mnoho rodičů používá zákaz juda jako trest, když dítě něco provede. Myslím si však, že existují vhodnější způsoby, jak děti vychovávat, než jim omezovat sportovní aktivity. Judo představuje poctivou práci, která děti nejen fyzicky rozvíjí, ale také je vzdělává a učí disciplíně.

Jaký je podle vás největší přínos pro dítě, které se začne věnovat judu? Co si z něj může odnést do života?

Děti si díky judu začnou více věřit, jsou odvážnější a učí se překonávat překážky. Neschovávají se za maminku a postupně se posouvají dál. Lépe zvládají šikanu nebo jiné nepříjemné situace. Judo rozvíjí nejen fyzickou kondici, ale také disciplínu a sebeovládání. Děti zlepšují svou koordinaci, sílu a vytrvalost. Také se učí respektu k soupeřům a pravidlům, což přispívá k jejich celkovému osobnostnímu rozvoji.

Čím děti začínají, když se chtějí naučit tento sport?

Začínáme s výkladem, pozdravem a základními japonskými slovíčky. Poté se děti učí základní cviky, jako jsou přeskoky po jedné a druhé noze nebo přeskoky přes překážky.

Proč by mělo mít podle vás judo prioritu oproti jiným sportům?

Judo má podle mě obrovský význam a smysl. Nechci nijak hanit jiné sporty, každý je skvělý, pokud se mu věnujete dlouhodobě. Judo ale není možné pochopit ani zvládnout za rok – je to skutečně životní cesta. Navíc se říká, že judo je více než sport!

Světové policejní a hasičské hry
Světové policejní a hasičské hry